Nia Retreat på Finca el Morisco, Spanien

Högt över havet – en Nia-vecka i närvaro och njutning

Nia-retreat på Finca El Morisco, Andalusien, 4-11 oktober 2026

33 platser

FULLBOKAT! Hör av dig om du önskar plats på väntelista eller se vår resa till Costa Rica!

Finca El Morisco är en vidareutveckling av Casa El Morisco dit vi har åkt i över 15 års tid. Medan Casa El Morisco ligger i en grönskande dalgång ligger nybyggda Finca El Morisco en aning högre upp i bergen med en enastående vy och utsikt över hav, horisont, odlingar och bergskullar. Under en vecka är du omfamnad av himlar i olika nyanser med horisonten som ditt panoramafönster. Med oss får du njuta av en ljuvlig vecka fylld av Nia, inslag av yoga och meditation, sol, värme, bad, gemenskap, fantastisk mat, vila, inspiration och det du själv vill fylla din vistelse med. Finca El Morisco ligger i Andalusien, södra Spanien, med närmsta lilla ort Benajarafe. Närmaste större ort är Malaga.

Finca El Morsico passar fantastiskt för just vår resa. Vi har tillgång till en stor och ljus danslokal, med möjlighet att även flytta vårt praktiserande utomhus. I närhet till studion finns pool, alla rum, restaurang och fantastisk utsikt. Vi har hela Finca för oss själva under vår vistelse. Njut av vegetarisk god mat, färska frukter som mango, annanas och melon. Ta ett svalkande dopp i poolen eller promenera ner till havet. Här finns också många platser för att bara vila, ligga och läsa eller strosa runt.

Under veckan fördjupar vi oss i rörelseformen Nia. Det blir Nia varje morgon, inslag av Yoga samt eftermiddagsworkshops i Nia. Under dagen har du fri tid att njuta, vila och göra det du själv önskar. Du behöver inte ha någon tidigare erfarenhet av yoga eller träning för att följa med på denna resa.

Finca_vy
Finca_pool

Resefakta

Praktisk info

Datum: 4-11 oktober 2026
Pris: 16 500 kr, vilket inkluderar helpension (inklusive kaffe/vin/öl), del i dubbelrum och Nia-aktiviteter.
Transfer från Malagas flygplats ingår också i priset. Se villkor för bokningen längre ner på sidan.
Enkelrum kan fås i mån av plats, till en kostnad på 3500 kr i tillägg.

Anmälan: Kontakta oss för info och anmälan info@niamovement.se

Titta gärna på www.skyscanner.se för att undersöka olika flygalternativ.

Program/tider:

Retreaten börjar söndag kväll med gemensam middag kl 19.
En typisk dag:
8:15-9:30 Mjuk Nia
10- Härlig frukostbuffé
Egentid under dagen, lunch finns när man så önskar
16:30-18 Nia workshop
19- Middag
Te/kaffe, frukt, nötter, bröd, kex finns tillgängligt dygnet runt

Välkommen att njuta med oss i paradiset!

Se film från vår resa 2025

Villkor för bokning/betalning El Morisco

Betalning
I samband med bokning kommer du att få en faktura på en anmälningsavgift på 3000 kr. Först när anmälningsavgiften är betalad säkrar du din plats på resan. (Vid reservation av resan erhåller du en faktura på anmälningsavgiften via e-post). Genom anmälningsavgiften säkrar du din plats på resan. Resterande belopp betalas senast 3 månader före avresedatum. Du kommer att få en ny faktura på slutbetalningen via din email. 

Avbokning 
Bokningen är bindande. I händelse att du skulle behöva avboka din resa, måste det ske skriftligt till Nia Movement.
Om du avbokar mer än 60 dagar före avresedagen är avgiften 3000 kr (med andra ord din redan inbetalade anmälningsavgift).
Om du avbokar mindre än 60 dagar före avresedagen, krävs läkarintyg. Mot uppvisande av läkarintyg återfås halva totalbeloppet. 

I priset för resan ingår inte flyg.
Till El Morsico ingår transfer till och från flygplatsen i Malaga mellan kl 07:00-20:00. Om du behöver transport andra tider kan vi ordna transfer till en extra kostnad. Stäm gärna av med oss dina flygtider så att de passar in i de rutter som airport shuttlen går.