Workshop i Nia Teknik – En introduktion till Nia
Grunderna i Nias Teknik, Rörelser och Principer, söndag 2/2
Grunderna i Nia – rörelser, tekniker och principer
Denna workshop ger en inblick i vad Nia är och hur Nia kan stärka dig och berika ditt liv. Du kommer att få en grundläggande förståelse för hur Nia är uppbyggt samt introduktion till de vanligaste principerna, rörelserna och teknikerna vi använder när vi utövar Nia.
Vi kommer att beröra följande:
- Rörelseglädje och välbehagsprincipen
- 13 leder
- Steg, positioner och fottekniker
- Rörelser för höfter och ryggrad
- Arm- och handtekniker
- De nio rörelseformerna
- Tre nivåer av intensitet
Du får lära dig hur du kan förkroppsliga dessa principer och rörelser utifrån dina förutsättningar samt hur de bidrar till att stärka, läka och öppna upp i din kropp. En intention är att du ska få en grund i tekniken, så att du mer fritt och avslappnat kan utforska i din kropp och ditt rörelseuttryck.
Workshopen vänder sig till dig som är helt ny till Nia eller har praktiserat Nia en kortare tid. Även du som tränat Nia en längre tid kan berikas av denna grundläggande genomgång.
Här kan du läsa mer om Nia som rörelseform.
PRAKTISK INFO
Ledare: Emma Stålvik, grundare till Nia Movement
Datum: söndag 2/2 kl 13-15:30
Pris: 395 kr för medlemmar, 495 kr för icke-medlemmar
Bokning: du köper din biljett via TICKSTER. Anmälan är bindande.
Hjärtligt välkommen!
Emma


